6 Nisan 2013 Cumartesi

GOSS Sınavı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Nasıl başvuru yapacağım kısmındaysanız http://tornistan.blogspot.com/2013/02/goss-gemi-adamlar-online-snav-sistemi.html linkine tıklayın.

Sınava başvurduktan sonraki aşamalar nelerdir?

Sınava başvururken verdiğiniz mail adresinize en geç 2 gün içerisinde bir kullanıcı adı (GATCkimliknumaranız) ve bir şifre gelecek bunlar ile gss.gasm.gov.tr sitesine giriş yapıp uygun olan sınav merkezlerinden randevu alabilirsiniz.Sınava girerken yanınızda ne olması gerekli?

Sınava girerken yanınızda sınav harç dekontunuz (86TL),sınav giriş belgeniz(limandan verilecek,sınava girmeden teslim alın) ve kimlik kartınız olmalı.

Sınav ne kadar nereye yatırmalıyım?

Sınav harcı 86 TL, sınav giriş belgesinin en altında nereye yatıracağınız yazıyor.En son bildiğim kadarıyla Ulaştırma Bakanlığı Saymanlık Müdürlüğü Ziraat Bankası Ankara Emek Şubesi 44869970-5001 nolu hesaba Ehliyet Sınav Harcı açıklamasını yazdırarak 86 TL yatırıyordunuz. Bildiğim kadarıyla PTT'den de yatırılıyor.(7 TL fark ile 93 TL alıyorlarmış).Ziraat Bankları havale işlemlerinde PTT'den daha fazla para alıyormuş.Tavsiyem imkanınız varsa Ziraat Görüntülü İşlem Merkezinde sınav harcınızı yatırın,burada fark almıyorlar.Eğer bu mümkün değilse PTT'den yatırmak daha makul gözüküyor.

Sınav ücreti her sınav üzerinden tek tek mi hesaplanıyor?

Hayır.Sınav ücreti gireceğiniz tüm sınavlara bir defaya mahsus size giriş hakkı verir. GOC'u vermediyseniz  güverte olarak 7 sınavdan sorumlusunuz, verdiyseniz denizde haberleşme sınavından muafsınız yani 6 sınava gireceksiniz her iki durumda da 86 TL yatırmanız gerekli.

Sınavdan kaldım ne yapmalıyım ?

Bir sınavdan başarısız olursanız. O sınav için GOSS'a başvurmadığınız sürece internet üzerinden randevu alamazsınız.Öncelikle hakkınız olan bütün sınavlara girin,geçebildiklerinizden geçin kaldığınız sınavlar için tekrar 86 TL yatırmanız ve matbu bir dilekçe ile GOSS merkezine başvuru yapmanız lazım. 1 dersten kalsanızda 86 lira yatırıcaksınız bütün derslerden kalsanız da 86 lira yatıracaksınız ondan ötürü dersten kalır kalmaz GOSS hemen başvuru yapmayın derim.(Parayı muhtemelen yine aynı hesaba yatıracaksınız ancak dilekçenin içerisinde hangi hesaba yatıracağınız yazıyor olmalı oradan kontrol edebilirsiniz)

Sınav sonuçları ne zaman açıklanır ?

Sınav sonuçları bütün adayların sınavları bitiminde açıklanır.

Sınav kaç soru için ne kadar süre veriyorlar?

Güverte için bütün sınavlarda 20 adet soru var.Seyir sınavı dışında hepsi 40'ar dakika bir tek seyir 50 dakika.

Sınavda yanıma ekstra araç gereç getirmelimiyim?

Ben Kocaeli ve İstanbul'da sınava girdim.Her iki merkezde de araç gereç mevcut ama yanınızda bulun durmanızın zararı olmaz.

Kocaeli sınav merkezine nasıl giderim?(İstanbulda oturanlar için)

Tuzla kaymakamlığın arkasından kalkan 200 otobüsüne binip Petkim durağında inerseniz yürüme mesafesinde.Yanlış hatırlamıyorsam gümrük binasının(mavi bina) en üst katı idi. Onun dışında 130ş'ye binip son durakta inip oradan izmit-gebze arası çalışan minik alt tarafı pembe olan otobüslere binebilirsiniz.Otobüslerde Kocaeli kart gerekli kaymakamlığın bulunduğu caddenin arka tarafında Kocaeli kart satan bir bakkal var.Tek seferde 5 tl olarak hesap ederseniz gidiş geliş 10 tl almanız mantıklı olucaktır.Bunun dışında özel tur firmalarının da oralara giden seferleri var diye biliyorum.

14 yorum:

 1. Sınavın aktif olma suresi kayıt yapıldıktan sonra 2 yıl mı. yoksa ilk sınava girdikten sonra 2 yıl mı olarak hesaplanır ?

  YanıtlaSil
 2. Emin olmamakla beraber kayıttan sonra başlıyor diyo düşünüyorum geç olmuş biraz ama kusura bakma

  YanıtlaSil
 3. kalınan sınavdan tekrardan en erken ne zaman girebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 sene önce en az 1 ay geçtikten sonra aynı dersten sınava girilebiliyordu.

   Sil
 4. Hocam 2 yıl geçerse nasıl yenileme yapıcaz. Geçtiğimiz sınavlara tekrar girecekmiyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanlış anlaşıldım heralde. Şahsen ben 2 yıl önce bu işlemleri yaptırırken ki durum böyleydi demek istedim. Onun dışında süreyi tam hatırlamıyorum ama belli bir süre aralığında bütün sınavları vermezseniz, verdiğiniz derslerde düşüyor. Ama ondan sonraki işlemleri ben de bilmiyorum.

   Sil
 5. limana kayıt değil ilk sınava giriş tarihinden itibaren başlar 2 yıl, ayrıca 1 derste kalıdındığında diğerlerine girilir , kalnına ders için 30 gün sonra tekrar randevu alınabilir.2 yıl sonunda tek ders kalmış işe 60 gün ek süre verilir

  YanıtlaSil
 6. sınava yeniden girmek için dilekçe örnegi varmı teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. Boş bir a4 kağıdı ve kalemi elinize alıp
  Ulaştırma Denizcilik br Haberleşme Bakanlığı Gemi Adamı Online Sınav Sitemi Merkezi diye başlık atıp
  Makine zabiti/güverte zabiti yeterliliği için girdiğin sınavda aşağıda belirtmiş olduğum ders/derslerden kalmış bulunuyorum ve yeni sınav hakkımı kullanmak istiyorum. "diye yazın.
  Sol alt tarafa Kaldığım Ders/Dersler diye minik bi başlık atıp hemen altına ders isimlerini yazın
  Hemen karşısı olan sağ kısma isim soyisim imza atıp,kağıdın en alt kısmına tc kimlik no,adresinizi ve irtibat telefonunuzu yazıp bağlı olduğunuz limana bu dilekçeyle harç dekontunuzu fax çektirin.Garantiye almak için liman başkanlığını arayıp anında işlemi başlatın.
  Bu kadar kolay Allah selamet versin

  YanıtlaSil
 8. 2 yıllık süre içinde derslerimi veremedim ve tekrar 2 yıllık süre başlatmak istiyorum ne yapmam gerekiyor. selamlar ercan ...

  YanıtlaSil
 9. Bir kere randevu alınca sınava tüm derslerden ayni anda mi giriyoruz yoksa her ders için ayri randevu mu aliyoruz

  YanıtlaSil

Başa Dön